Selam olsun doğa severlere...

Balkonda Kıl Biber Yetiştirme 1. Bölüm


Biber yetiştirmek çok zorlu değil kolayca yapabilirsiniz hele ki aldığınız biber süs biberi tarzında ise onlar kolayca yetişip çok güzel ürünler veriyor. Ama benim yapmak istediğim balkonda tatlı kıl biber yetiştirmek ve sonrasında köy biberi yetiştirmek istiyorum  tat olarak ikisi de oldukça güzel. Öncelikle size kıl biber ekimini anlatacağım.

İlk olarak tohum çimlenmesi için biber tohumlarını ıslak bir beze koyun ve en az 4 6 saat bekletin ardından pet bardakların altına 3 4 adet delik açarak içini biraz torf ile doldurun. Torf kaliteli olsun ki sonrasında sinek böcek ve yabani ot dertleriniz az olsun. Parmaklarınızla hafifçe sıkıştırın arkasından tohumu koyun ve tekrar torf ile 1cm daha doldurun ve can suyunu damlama olarak toprağı nemlendirecek kadar verin. Her gün toprağın nem durumunu kontrol ederek gerekiyorsa damlama şeklinde sulayın. Biber tohumlarının çimlenmesi biraz geç oldu ama çimlendi büyümeye başladı ben iki kere şaşırtma yapacağım onun için ilk önce iki yapraklı hale gelince yapraklar yere paralel uzanınca ilk şaşırtmayı daha sonrasında üç dört adet gerçek yaprak açtığı zaman asıl yerine almak için şaşırtma yapacağım. Şaşırtma nedir burada anlattım.

Şimdi fotoğraflarla işlemler nasıl oluyor bakalım.

pet bardaktan viyol

 

pet bardaktan viyol

torflu viyol

Torf ekledikten sonra tohumu kabın ortasına koyuyoruz ve üzerini 1  cm kadar torf ile dolduruyoruz ve nemlenecek kadar ıslatıyoruz. Nem durumunu günlük kontrol ederek suluyoruz. Tohumları mümkünse karanlık ve kapalı ortama koyun bu ortamda nemi koruyacak ve tohum daha hızlı çimlenecek. Ektiğim tohumlar 1 hafta sonra çimlendi.

 

kıl biber çimlenme

kıl biber fide

 

kıl biber fide

 

Şimdilik bu kadar bir sonraki konumda biber fidesinin ilk şaşırtmasını fotoğraflı olarak anlatacağım.

 2 Yorum yapılmış "Balkonda Kıl Biber Yetiştirme 1. Bölüm"

  1. […] önce bu konuda biber ekimini çimlenmesini anlatmıştım bu konumda ise  çimlenen ve belli bir boyuta gelen biber fidemizin […]

  2. […] Bu konumda tohumdan biber ekimini ve aşamalarını anlattım dilerseniz inceleyebilirsiniz. […]

Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Ahlaki nizam, adalet sayesinde kurulabilir ve hiçbir şey onsuz devam edemez. (Lacordaire)