Selam olsun doğa severlere...

Balkonda, Saksıda, Evde Domates Yetiştirme 1. Bölüm


 

Bir sonraki ekimim domates oldu onuda epeyce araştırdık dan sonra yapabileceğime karar verdim ve tohum aldım. Tohum cinsi olarak Rio Grande domates tohumunu seçtim.

Bir paylaşımda görmüştüm oldukça güzel tutmuştu evde. Ekerken mutlaka cherry domates ekmeyi unutmayın hem tadı güzel hemde evde yetiştirmek için daha uygun bir domates türü.

Fotoğraflarla ekime başlayalım…

ilk olarak tohum çimlenmesi için domates tohumlarını ıslak bir beze koyun ve en az 4 6 saat bekletin ardından pet bardakların altına 3 4 adet delik açarak içini biraz torf ile doldurun. Torf kaliteli olsun ki sonrasında sinek böcek ve yabani ot dertleriniz az olsun. Parmaklarınızla hafifçe sıkıştırın arkasından tohumu koyun ve tekrar torf ile 1cm daha doldurun ve can suyunu damlama olarak toprağı nemlendirecek kadar verin. Her gün toprağın nem durumunu kontrol ederek gerekiyorsa damlama şeklinde sulayın. Benim tohumların bir iki gün sonra çimlendi ben ekimi 18 mayısta yaptım biraz geç oldu ama şimdilik iyi gidiyor bakalım sonuç nasıl olacak.

pet bardaktan viyol

 

 

pet bardaktan viyol

 

Tohumları ektikten sonra karanlık ve nemli ortam çimlenmeyi hızlandıracaktır onun için kapalı ve ışık görmeyen bir kap içerisine alın.

 

tohum ekilmiş pet bardaktan viyol

 

çimlenen domates tohumları

 

 

 

 

maydanoz fidesi

 

 

Çimlenerek yeterli büyüklüğe gelen tohumlar için iki kere şaşırtma yapacağım ve ilk şaşırtmayı ilk yapraklar çıktıktan sonra yere paralel olarak uzandığı zaman yapabilirsiniz.

Öğrenmek isteyenler için şaşırtma nedir burada anlattım tıklayınız.1 Yorum yapılmış "Balkonda, Saksıda, Evde Domates Yetiştirme 1. Bölüm"

  1. […] önceki yazıda saksıda domates yetiştirme tohum ekimini anlatmıştım şimdi yeterli ilk büyüklüğe gelen tohumlarımızı şaşırtma […]

Yorum Yapın

Copyright © 2015-2021 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Ne kadar yüksekte olursan ol, yasalar senden de yüksektir. Thomas Fuller