Selam olsun doğa severlere...

Balkonda Saksıda Fındık Turpu Yetiştirme


2018 yılının ilk ekimini yapıyoruz. Fındık Turpu tohumu ekiyoruz dikkat etmemiz gereken noktalar ve fotoğraflı ekim konu içeriğinde bulabilirsiniz. Konu görselinde gördüğünüz fotoğraf ise 2015 yılı mayıs sonu hasatımdır 🙂

Öncelikle yazımıza fındık turpu hakkında kısa bir bilgi vererek başlayalım ki neden fındık turpu dikmeliyiz öğrenelim.Normal turp yerine fındık turpu ekme sebebim hem tüketirken küçük olması hemde yetiştirme açısından daha pratik olması ve dokusunun bana göre daha yumuşak olması.

Fındık turpu , sebzeler grubuna giren bir bitkidir. Turp iki yıllık bir sebzedir.Turp ülkemizde yıl boyunca ekilip yetiştirilen ve değişik yetiştirme koşullarında rahatlıkla yetiştirilen bir bitkidir. Turp Anadolu bölgesi Akdeniz bölgesi ve Asya da yoğun şekilde yetiştirildiği bilinir. Kırmızı, beyaz ve siyah renkli turp da yetiştirilmektedir. Özellikle iştah açıcı ve acımtırak bir lezzete sahip olan turp C vitamini deposudur. Ülkemizde yıllık 145 ton fındık turp üretimi yapılır. Turp kazık köklü bir bitkidir.Bu bitkinin yaprakları iç taraflarında genç yaprakları dış taraflarında ise yaşlı yaprakları yer  alır.

Fındık turp çok fazla sıcak havayı sevmez, tam tersi serin iklim sebzesi olarak bilinir. Sıcaklık yükseldikçe sebze üzerinde yaprak sayısı arttığı için turpun oluşumunu ve büyümesini engeller. Uzun günlerde bitkiler çiçeklenme evresine girer ve bu sebepten dolayıda turp oluşumu gecikir.

Dikim olayında ise dikkat edilmesi gereken en nemli detay; yaklaşık olarak tohum dikimi 1,5-2 cm derinliğe ekilmeli, ara mesafesi ise 3- 5 cm olmalıdır.

Dikimden sonra düzenli olarak toprak nem durumuna göre sulamak gerekiyor. Fazla sulamaktan kaçınmalı az sulamada ise ürün kalitesi düşeceğinden dikkatli olunmalıdır.

Turp yetişirken olgunlaşma döneminde npk denilen gübreden verilebilir azot potasyum ve fosfor ihtiyacı olur.

Yeni konulardan hızlıca haberdar olmak için facebook sayfamı takip edebilir ve bu linkten eposta duyuruya abone olabilirsiniz.Yorum Yapın

Copyright © 2015-2021 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Adalet mülkün temelidir. (Hz. Ömer r.a.)