Selam olsun doğa severlere...

Balkonda, Saksıda Salata Yetiştirme 1. Bölüm


Eveet ilk olarak salata ile başlıyoruz balkonda salata yetiştirilir mi evet yetiştiren bir çok insan var uygun koşulları ilgi ve alakayı gösterirseniz balkonda da çok güzel salata yetiştirilebilir. Ben bu yıl tohum ekim için biraz geç kaldım fakat yinede de denedim şimdilik her şey çok güzel bakalım sonu n’ olacak dilerseniz fide alarak da ekim yapabilirsiniz ama bu işin zevki her şeyi sizin yapmanızda yatıyor o yüzden tohum ile başlayın derim.

Şimdi detaylı fotoğraflarla başlayalım…

Tohum cinsi olarak beith alpha mr hıyar ve çengel köy salatalık aldım. Öncelikle aldığım tohumları salata tohumu kolay çimlendiği ıslatmadan direkt ektim ekim işlemi için viyol yerine pet bardak kullandım. Tohum dan fide elde etmek için ilk ekim yeri olarak pet bardak ve sadece torf kullandım. Mümkünse torf kaliteli ithal olsun sinek böcek yabani ot derdiniz daha az olur.

20150525_183929

20150525_183926

Pet bardağın altına iki üç adet delik açtım suyun fazlasını direne etmek için aksi halde kökde biriken su çürütür.Yarısından fazlasını torf ile doldurdum ve parmaklarımla biraz sıkıştırdım sonra her bardağa tek bir tohum olmak üzere tohumu koydum ve üzerini yine torf ile 1cm kadar daha doldurdum ve damlama şeklinde toprak nemlendirecek kadar suladım. Sulama işlemini her gün toprağı kontrol ederek yapın parmağınızla toprağa bakın nemliyse sulamayın kurumuş ise biraz damlama şeklinde sulayın.

Sonrasında bunları etiketledim ve balkonda bir kab içerinde ağzını kapatarak karanlıkta muhafaza ettim. Karanlık ve nemli ortam tohum çimlenmesi için en güzel ortamdır. Ben ekimi 18 mayısta yaptım oldukça geç aslında mart nisan gibi ekilmeli ama gerek hava koşulu gerek nemden dolayı ertesi gün çimlendi ve hızlı bir şekilde büyüdü fotoğraflardan da görüyorsunuz.

IMG-20150521-WA0003

 

IMG-20150521-WA0007

Bir sonraki yazımda yeteri büyüklüğe gelen(yani iki yaprak açıp biraz uzayan elle tutulacak kıvama gelen fidecik) tohumların ilk şaşırtmasını yapacağım ben iki kere şaşırtma yapmayı uygun görüyorum şimdi şaşırtma nedir bunu da bu yazımda anlattım tıklayınız.1 Yorum yapılmış "Balkonda, Saksıda Salata Yetiştirme 1. Bölüm"

  1. […] önceki yazıda saksıda salata yetiştirme tohum ekimini anlatmıştım şimdi yeterli ilk büyüklüğe gelen tohumlarımızı şaşırtma […]

Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Adaleti, aklın yardımı olmadan yerine getirmek imkansızdır. (J.A. Froude)