Selam olsun doğa severlere...

Balkonda Sebze Yetiştirme, Toprak Hazırlığı


Evet arkadaşlar 2018 yılının yaz sezonuna hazırlığımızı bugün başlattım. İlk olarak yaptığım toprak hazırlığı diyebilirim. Nelere dikkat etmek lazım neler dikeceğim bunları bu yazıda sizlerle paylaşacağım.

Balkonda Sebze Yetiştirme, Toprak Hazırlığı

Öncelikle toprak hazırlığından biraz bahsedelim. Toprak hazırlığı en iyi verimi alabilmek için oldukça önemli bir uygulamadır. Toprağı havalandırarak ihtiyaç duyulan organik gübreyi (Bu yazımızda organik gübre nedir den bahsettim.) toprağa sağlayarak ekimden hasata kadar olsan sürede bitkilerin en iyi şekilde ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyoruz. (Bu yazımda organik gübrelemeden bahsettim.) Böylece ürünlerimizin gelişimi yerinde oluyor ve meyve sebzeler yeterli olgunluk ve büyüklüğe ulaşıyor.

organik gübreleme

organik gübreleme

 

Organik gübrelemenin oldukça fazla çeşidi var. Yukarıda paylaştığım bağlantılardan bu bilgileri edinebilirsiniz. Kendinize bir gübreleme yöntemi seçin bunu toprağınıza uygulayın daha fazla verim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Benim bugün yaptığım ise elimde bulunan gübreli torf toprakla dışarıdan getirdiğim normal bahçe toprağını karıştırmak oldu. Toprağı iyice karıştırdıktan sonra sulayarak oturmasını birkaç gün bekliyoruz. Daha sonrasında göçme fazla olduysa üzerine toprak ekliyoruz. Sonrasında tohum ekimine başlayabiliriz. Bu yazımızda ekim dikim zamanlarından bahsettim. 

Aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bol hasatlar..

 

Yeni konulardan hızlıca haberdar olmak için facebook sayfamı takip edebilir ve bu linkten eposta duyuruya abone olabilirsiniz.Yorum Yapın

Copyright © 2015-2021 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Sevginin kurduğu devleti adalet devam ettirir. Farabi