Selam olsun doğa severlere...

Bitkilerde, Sebzelerde Şaşırtma


Şaşırtma terimi çoğu insana yabancıdır bende bilmiyordum bu işe merak salınca okuyarak öğrenmiş oldum. Şaşırtma nedir?

Sebze bitki tohumlarını ektikten sonra belirli bir büyüklüğe geldiğinde yani kimi zaman iki yaprak kimi zaman üç dört yaprak açtığında şaşırtma yaparız.

Şaşırtma yapmamızın sebebi bitkinin toprak ortamını değiştirerek gerekli olgunluğa daha hızlı gelmesi hem zaman hemde yer kaybı yaşanmamasıdır. Böylece tutmayan bir tohum nedeniyle asıl ekilecek alan boş kalmamış olur.

Şaşırtmanın bitkiye faydası kök şeklinin değişmesidir her tohum çimlenmek içi kazık kök oluşturur bir şaşırtma yaparak bitkinin saçak kök haline gelmesini sağlıyoruz.  Saçak kök şekli bitkinin topraktaki besin ve element maddelerini alması için elzemdir.

Kısacası şaşırtma yaparak bitkinin daha güçlü olmasını oluşacak koşullara karşı dayanıklı hale gelmesini sağlamış oluyoruz.2 Yorum yapılmış "Bitkilerde, Sebzelerde Şaşırtma"

  1. […] Bir sonraki yazımda yeteri büyüklüğe gelen(yani iki yaprak açıp biraz uzayan elle tutulacak kıvama gelen fidecik) tohumların ilk şaşırtmasını yapacağım ben iki kere şaşırtma yapmayı uygun görüyorum şimdi şaşırtma nedir bunu da bu yazımda anlattım tıklayınız. […]

  2. […] Öğrenmek isteyenler için şaşırtma nedir burada anlattım tıklayınız. […]

Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Adalet insan topluluğunun kutsi bir bağıdır. (P.De Guizot)