Selam olsun doğa severlere...

Evde, Balkonda, Saksıda Maydanoz Yetiştirme


Sebzelere başlamışken sırayla gidiyordum ve aklıma maydanoz geldi. Mutfakta oldukça lazım olan ve fazla kullandığımız bir ürün neden ekmiyim taze taze temiz bir şekilde kullanmayayım dedim ve ekmeye karar verdim. İri yapraklı İtalyan maydanozu aldım ve orta boy bir saksıya olur mu şüphesiyle  ektim ve sonuç gayet başarılı. Şunu da unutmamak gerek  maydanoz tohumu en zor çimlenen türlerden biridir.

Dilerseniz fotoğraflarla detaylı olarak nasıl ekim yapılır ve inceliklerini konu devamında bulabilirsiniz.

Maydanoz ekimini ekim kasım aralık ayları hariç diğer tüm aylarda ekebilir ve yılın tüm aylarında ise hasat edebilirsiniz. Öncelikle maydanozu ekeceğiniz saksıya torf ile doldurun ardından biraz yanmış çiftlik gübresi ise toprağı karıştırın. Daha sonrasında biraz tekrar üzerine eklemek için toprağın az bi kısmını başka bir kaba alın. Saksıdaki toprağı düzleştirin genelde tuz serper gibi tohumları serpin der ama bu pek kullanışlı değil daha sonrası büyüdükleri zaman birbirlerine giriyorlar bence elinizle teker teker toprağa serpin ama aralarında çok az mesafe olsun her tohum arasında 1-2 cm olacak kadar.

Daha sonrasında üzerini tekrar hazırladığınız toprak karışımının ayırdığınız kısmı ile 1 cm kadar kapatın.  Damlama yoluyla tohumları toprak nemlenecek kadar sulayın. Maydanoz zor çimlenen bir tohum olduğu için uygun şartları sağlayabilmek adına saksının ağzını streç film ile kapatın yada herhangi bir parça ile kapatın ve gölgede hatta karanlıkta bırakın her gün nem durumunu kontrol edin kurudukça damlama şeklinde sulama yapın.

Tohumlarında çimlenme süresi 3-4 hafta kadar sürebilmekte bu süreci takip edin çimlenme bitince karanlık ortama son verin gün ışığına çıkartın. Maydanoz çok suyu sevmez ama susuz da kalamaz bunu takip edin. Fazla su verirseniz yaprakları sararır.

Yabancı ot gibi şeyler çıkarsa sökün maydanozlarınız daha iyi besin alır. Otsu bitki olduğu için gövdesi odunsulaşmaz maydanozları alırken bıçak yada makas yardımı ile gövdesinden alın sonra tekrar saksıyı sulayın böylece tekrar ve daha fazla ürün alabilirsiniz.

Şimdi fotoğraflara geçelim ve sonucu görelim 🙂

maydanoz tohumu

 

maydanoz ekim hazırlığı

 

maydanoz tohumu serpilmiş alan

 

maydanoz ekim sonrası üzerini toprak ile kapatıyoruz1cm

maydanoz sonrası kum serpilmiş

maydanoz tohumu ekme bittikten sonra streç film ile kapaıtıyoruz

 

 

 

maydanoz çimlenme

 

 

maydanoz çimlenme sonrası büyümede

 

maydanoz

maydanoz hasat

maydanoz hasat

Yeni konulardan hızlıca haberdar olmak için facebook sayfamı takip edebilir ve bu linkten eposta duyuruya abone olabilirsiniz.Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Adalet haksız olana zulüm gibi gelir. Çünkü, her insan kendi gözünde suçsuzdur. (Daniel Defoe)