Selam olsun doğa severlere...

Perlit Kullanımı


Tarımda perlit kullanımı oldukça önemli unsurlardan biri. Toprak besinini sağlama ve bazı meyve sebzeler için uygun ortamı oluşturmada işimize oldukça yarıyor..

Perlitin en çok tercih edilmesinde radyoaktif herhangi bir madde içermediği için hormonsuz organik tarımda tercih ediliyor.

Perlit aslında izolasyon maddesidir bunu araştırınca fark edebilir ne alaka diyebilirsiniz 🙂

Perlitin suda çözülmesi çürümesi söz konusu olmadığı için tarım hastalıklarından korunma konusunda oldukça değerlidir. Örneğin çileklerin meyvesi toprağa değdiğinde hastalık kapıyor ve çürüyor. Bu nedenle toprak üstü perlitle kaplanarak önlem alınabiliyor.

Perlit oldukça gözenekli ve hava geçirme oranı çok yüksek olduğu için toprak drenajını düzenler ve toprağın havalanmasını sağlar.

 

İnorganiktir. Hastalık taşımaz, barındırmaz. Çözünebilir iyonların çok az olması sebebiyle tuz ve alkalilik açısından sorun yaratmaz. Nötr (pH=6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluğu ile ortam pH nı kolayca düzenler.

6 seneye kadar kullanım oranı vardır buda tercih edilme sebeplerinden biridir.

 

 

Fiyatı da oldukça uygun olan perlit hafif bir madde olduğu için rüzgarlı ortamlarda çok rahat havalanarak yer değiştirebilir bunu da göz önünde bulundurarak sebze meyve yetiştirme alanınızı düzenleyiniz.

 

Yeni konulardan hızlıca haberdar olmak için facebook sayfamı takip edebilir ve bu linkten eposta duyuruya abone olabilirsiniz.

Kategori: Genel Etiketler: , ,


Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Adaletin kuvvetli, kuvvetlinin de adil olması gerekir. Pascal