Selam olsun doğa severlere...

Perlit Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır ?


Perlit terimi, magmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup, gözle veya mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği, kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan, volkanik bir cam türünü ifade eder. Bazı perlit tipleri kırıldığı zaman, inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden; perlit ismi inci anlamına gelen “Perle” kelimesinden türetilmiştir. Seracılık, sebze yetiştiriciliği, fidecilik, çiçekçilik, mantarcılık, ve topraksız tarım ortamlarında toprak düzenleyicisi olarak yaygın şekilde kullanılan radyoaktif içermeyen hafif bir malzemedir.

Perlit bir izolasyon maddesidir inşaat sektöründe de kullanılmaktadır. Perlit Radyoaktif içermeyen bir madendir. Perlit anorganik bir maddedir. Bu özelliği ile yüksek ısıda özelliğini kaybetmez, yangının yayılmasını önler. Perlit bünyesinde, bol miktarda hava boşluğu bulundurmaktadır. Bu özelliği ile etkin bir ısı yalıtım, izolasyon malzemesidir. Darbeli ve yüksek frekanslı sesleri yalıtır.

perlit

 

 

Fotoğrafta çileklerin toprağa değmemesi için uyguladığım perliti görüyorsunuz.
ekilmiş çilek fidesi

Perlit maddesinin içerinde büyük oranda hava boşluğu olduğu için toprak içinde havalanma ve su geçirgenliğini yüksek oranda tutar. Toprak ısınmasını uygun sıcaklıkta tutar. Çileklerde yoğun şekilde kullanılır çünkü oluşan meyve toprağa değdiği zaman meyve çürümekte bunu engellemek amaçlı kullanılır
Hastalık taşımaz, barındırmaz. Çözünebilir iyonların çok az olması sebebiyle tuz ve alkalilik açısından sorun yaratmaz. Nötr (pH=6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluğu ile ortam pH nı kolayca düzenler.
Göllenme, şişme, kabuk oluşturma, kötü drenaj, çatlama gibi özelliklerin hiçbirini göstermez. Genelde torf ile beraber kullanılır 1 litre perlit konulduğunda 3 litre torf eklenir. Çilekler için ise hem torf içerisine hemde yüzeyine 1 2 cm oluşacak kadar eklenebilir.



4 Yorum yapılmış "Perlit Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır ?"

  1. […] beslemesi hemde meyvelerin toprağa değmemesi için perlit ile doldurdum  toprağın üstünü. (Bilmeyen ve öğrenmek isteyenler için bu konuda perliti anlattım. Perlit nedir? Tıklayınız ) Fakat perlit çok hafif bir ürün olduğu için rüzgarlı bir alanda ise saksı size iş […]

  2. Sevil dedi ki:

    Insaat perliti bitki yetistirmede kullanilabilirmi.

  3. admin dedi ki:

    Buradaki perlitin amacı çileğin toprağa değmesini engellemek hemde toprağın beslenmesi amacı için. Mozaik taşı bile konulabilir önemli olan çilek meyvesi toprağa değmesin yoksa çürür. Naylon bile serebilirsiniz.

  4. Mustafa karayazi dedi ki:

    Zeytin çelik lemede nasil kullanmam gerektigi konusunda yardimci olabilirmisiniz.

Yorum Yapın





Copyright © 2015-2021 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Bir insan sahip olabileceği en büyük erdem adalet vasfına sahip olmasıdır. Ali Bulaç