Selam olsun doğa severlere...

Saksıda Domates Yetiştirme 2. Bölüm (Şaşırtma)


Daha önceki yazıda saksıda domates yetiştirme tohum ekimini anlatmıştım şimdi yeterli ilk büyüklüğe gelen tohumlarımızı şaşırtma yaparak daha güçlü olmalarını sağlayacağız.

 

iki yaprak açarak yeterli büyüklüğe gelen fideleri önceki akşamdan suluyoruz toprağı nemlendirecek kadardan biraz daha fazla ki topraktan çıkarırken kolay gelsin.  Ben iki kez şaşırtma yapacağım için hazırlayacağım ikinci alan yine pet bardak olacak bunun yerine fide için olan siyah delik torbalardan da yararlanabilirsiniz. Pet bardakların dibine iki üç adet delik açıyoruz bu önemli toprak dibinde su birikmemeli direne olmalı. Fotoğraflar başlayalım şaşırtma işlemine…

pet bardaktan viyol

 

Toprak hazırlığı şaşırtma işlemi için biraz daha sert bir karışım hazırlayarak bitkinin hem besinini hemde kök yapısının daha güçlü olmasını sağlıyoruz. Hazırladığım karışım şöyle biraz bahçe kumu biraz torf biraz yanmış gübre ve perlit bunları iyice karıştırdıktan sonra çok hafif sulayıp iyice birbirine geçmesini sağlıyoruz.  Bir oran verme gereksinimi duymadım içinizden geldiği gibi yapın ki ben öyle yaptım.

 

 

saksıda domates kum hazırlığı

saksıda domates

 

 

Fideler çok narin bu kısımda dikkatli olmak lazım gövde kısmı hemen kırılabiliyor. Kök’ e yakın kısımdan tutarak hafifce sallayarak zarar görmeden alıyoruz ve kumdan tamamen değil ama biraz ayrılması için çıkardıktan sonra sallıyoruz fotoğrafta görüldüğü gibi olsa yeterli sonra hazırladığımız karışımı pet bardağa dolduruyoruz içine kalem yardımı ile delik açıyoruz kökü içine sokarak üzerine tekrar kum atıyoruz ve parmaklarımızla kökü iyice saracak şekilde sıkıştırıyoruz toprağı.

 

 

 

 

domates şaşırtma

domates fidesi

saksıda domates şaşırtma

 

İlk şaşırtmadan sonra fide biraz boynunu bükebilir fotoğraflarda görüldüğü üzere mühim değil can suyunu verdikten kısa bir süre sonra toparlayacaklar ve görüldüğü üzere imdik büyümeye devam edeceklerdir. Can suyunu verirken yine damlama şeklinde veriyoruz ve her gün ya da gün aşırı hava durumuna ve toprağın ıslaklık durumuna göre damlama şeklinde suluyoruz. bu şekilde salatamızı takip ediyoruz ve ikinci şaşırtmaya kadar bekliyoruz.

 

saksıda domates şaşırtma fidesi

şaşırtılmış domatesYorum Yapın

Copyright © 2015-2021 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Mühendislik hesaplarına uyulmadan yapılan bir bina nasıl yıkılırsa, edebi bir kanun olan adaletten mahrum bulunan imparatorluklar da öylece çökerler. (Lacordaire)