Selam olsun doğa severlere...

Saksıda Domates Yetiştirme (Fide Ekimi)


Saksıda domates yetiştirmek için fide ekimi yapıyoruz. Daha önce uzun brezilya domatesi dedikleri cinsten ve cherry domates yetiştirdim ve başarılı şekilde hasat aldım. Domates biraz hassas bir bitki yetiştirmede dikkat etmek gereken bazı noktalar var…

Saksıda Domates Yetiştirme (Fide Ekimi)

Öncelikle domates balkonda olur mu diye düşünüyorsanız gayet de güzel oluyor yeter ki gerekli ilgiyi gösterebilin. Domates biraz hassas bitki diye yukarıda bahsettim hassasiyetine gelirsek çok fazla dokunulmayı sevmeyen hasat alırken özen gösterilmesi gereken bitki.

Su konusu domates için oldukça önemli yeterli sulama yapılmaz ise yaprakları hızlıca solacaktır. Toprak nem düzeyinden ve yaprakların duruş açılarından topraktaki su durumunu analiz edebilirsiniz. Fide ekimine gelirsek;

Öncelikle toprağımızı en az 20 30 cm genişlik ve derinlikte bir saksıya hazırlıyoruz.

 

 

 

Daha sonra fidemizi ambalajından çıkarıyoruz ve şaşırtma yapıyoruz. (Burada şaşırtmadan bahsettim)

Fidemizin kökü saçak şeklinde kalana kadar gövde dibinden tutarak sallıyoruz ve saçaklar görününce toprağımıza yerletşiriyoruz.

 

Kökümüzü toprak altında kalacak şekilde ve gövdenin de 2 cm kadarını toprak içine alacak şekilde yerleştirip sıkıca gömüyoruz ki fide kökünü toprağa salıp kuvvetlenene kadar hava koşullarından etkilenmesin daha sağlam dursun.

Daha sonra en önemli olan ilk can suyumuzu veriyoruz. Sonrasında yapmamız gereken ise günlük nem durumunu takip edip toprağımızı sulamak.

Yapraklarımızın dirilik ve yere bakış açılarına göre sulama yapabilirsiniz. Yaprak uçlarının yere paralel olmasını takip edin şayet uçları aşağıya bakmaya yönelir ise sulama yapın.

Fidemizin ilerleyen aşamalarında sizlerle yeni paylaşımlarda bulunacağım. Yeni konulardan hızlıca haberdar olmak için facebook sayfamı takip edebilir veya bu linkten eposta duyuruya abone olabilirsiniz.Yorum Yapın

Copyright © 2015-2021 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Suç, insana ömrünün ilk yıllarında öğretilirse, o insanın kişiliğine yerleşir kalır. Anonim