Selam olsun doğa severlere...

Saksıda Kıl Biber Yetiştirme (Fide Ekimi)


Bu yılın(2018) ilk fide ekimini de yapmış bulunuyoruz. İlk aldığım fide tatlı kıl biber, fide ekiminde dikkat edilecek bazı noktalar var. Onlara şimdi değineceğiz..

Öncelikle pazarlardan alacağınız 1 liralık fide ile kolayca sizde sebze meyvenizi yetiştirebilirsiniz. Fazlaca çeşit fide olmakla beraber deneme yanılma ile ideal fidenizi bulabilir daha sonraki yıllar için kendi fidenizden tohumlarınızı elde edebilirsiniz.

Biber ekiminde dikkat edilecek bazı noktalar var bunlara değinelim. Öncelikle biber sıcak ve ılık iklim sebzesi olan biber;  ılık iklimlerde tek yıllık sıcak iklimlerde birkaç yıllıktır. Biber, yetişmenin erken devrelerinde daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyar.

Şuan itibari ile ülkemizin batısında ekim rahatlıkla yapılabilir fakat gece soğuklarına dikkat etmek gerekebilir.

Ekime gelecek olursak her fide için 20 cm çapında bir saksı 30 cm derinlik idealdir. Kumu hazırladıktan ( Bu yazıda toprak hazırlığına bakabilirsiniz.) sonra öncelikle fidemizi ambalajından çıkarıyoruz.

 

 

Daha sonra üzerindeki kumu hafif hareketle gövdeden tutarak silkeleyin, üzerinde hafif toprak kalana kadar devam edin. Sonra kök kısmını ve gövdenin 2-3 cm kadarını alacak kadar saksınızı eşeleyin.

 

Fidemizi içine yerleştirelim ve gövdesine kadar sıkıca toprakla doldurun ki ilk zamanlar hassastır rüzgar vs etkiler kırılmasın.

 

Gövdesini kumla sıkıştırdıktan sonra ilk can suyunu veriyoruz ve toprağın nem durumuna göre sulamaya devam ediyoruz. Çiçek açmasını takiben ilk biberlerimizi alacağız. Hasat zamanı ve gelişmeler olduğunda yeni yazılar ekleyeceğim. Takipte kalın..

Yeni konulardan hızlıca haberdar olmak için facebook sayfamı takip edebilir ve bu linkten eposta duyuruya abone olabilirsiniz.Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. (Blaise Pascal)