Selam olsun doğa severlere...

Saksıda Marul Yetiştirme (Fide Ekimi)


Bu yıl daha önce ekimini denemediğim kıvırcık marul fidesi ektim bakalım nasıl olacak. Detaylarına konu devamından ulaşabilirsiniz.

Marullar sıcak iklimi fazla sevmezler bu nedenle ilk bahar ve sonbahar bitkisi olarak adlandırılırlar. Sulama ise olgunlaşması için oldukça önemlidir bu nedenle tarlalarda damlama yöntemi tercih edilir. Sizde balkonda sürekli su dengesini kontrol ederek sulama yapmalısınız.

Öncelikle toprağımızı hazırlıyoruz;

 

Önemli noktalardan biri ise balkonda ya da saksıda yetiştireceğiniz için yapraklar kartlaşmadan hasat edilmelidir. Yoksa acıma yapabilir buna da ilerleyen zamanda yapraklarımızı olgunlaştığında hasat ettiğimizde paylaşacağız. Takipte kalmayı unutmayın.

 

 

Fidemizi ambalajından çıkardıktan sonra silkeleyerek toprağından kurtarıyoruz ve saçaklı kök kalmasını sağlıyoruz. kökümüzü toprağa yerleştirip sıkıca gömüyoruz ki hava iklim koşullarından etkilenmesin.

En son olarak can suyumuzu veriyoruz ve toprak nem durumunu takip ederek sulamaya devam ediyoruz. Yaprakların dirilik durumuna göre su vermeyi unutmayınız.

Yeni konulardan hızlıca haberdar olmak için facebook sayfamı takip edebilir ve bu linkten eposta duyuruya abone olabilirsiniz.Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Ahlaki nizam, adalet sayesinde kurulabilir ve hiçbir şey onsuz devam edemez. (Lacordaire)