Selam olsun doğa severlere...

Saksıda Soğan Yetiştirme


Saksıda soğan yetiştirme

Düşünsenize balkonda saksıda taze soğan yetişiyor ve her lazım olduğunda ne kadar lazım ise o kadarını kesip alıyorsunuz ve taze taze yemeklerinize salatalarınıza mezelerinize ekliyorsunuz  : )

Bu düşüncelerden yola çıkarak balkonumda saksıda soğan yetiştirmeye karar verdim. Öncelikle soğanları bir kaba yan yana dizin kök kısmı aşağı bakacak şekilde sonrasında kabın dibine 2 cm olacak kadar su ekleyin sonra 

soğanlar birkaç gün beklesin su ekilirse ekleyin. Burada maksadımız soğan kökünün daha çabuk bir şekilde kök verip saçaklanmasıdır. Topraksız olarak suda da taze soğan yetiştirebilirsiniz fakat toprak tarımındaki tadı topraksız tarımda tutturmak zor. Kökler saçaklandığı zaman ekime geçebilirsiniz.

Soğanlar için en az 10 cm derinliğinde bir kaba ihtiyaç var yan yana dikeceğimiz için geniş bir dikdörtgen saksı olursa güzel olur. Ben bunun için özel bir kap kullanıyorum geniş olduğu için soğan ve sarımsaklarımı aynı kaba diktim.

Öncelikle kum hazırlığına geçelim biraz torf, iyi yanmış çiftlik gübresi, perlit ve bahçe kumu ekledim. Bunu güzelce karıştırın ve ardından suyla nemlendirin.

Sonrasında kaba ilave edin ve düzleştirin biraz baskı yaparak toprağı hafifçe sıkıştırın sonrasında suda beklettiğiniz biraz saçaklanan soğanları alın ve kök kısmı toprağa girecek şekilde toprağa saplayın yada soğan genişliğinde bir aparat kullanarak çukurlar açarak soğanları bu alanlara ekin soğanın tepe kısmı toprak dışında kalacak şekilde ekin.

 

Bu işlemleri yaptıktan sonra geriye kalan sadece düzenli olarak sulamak toprağın nem ve ıslaklık durumunu takip ederek kurudukça sulayın. Bir zaman sonra soğanlarınız yeşerecek ve taze soğanlarınızı kullanmaya başlayabileceksiniz.

saksıda soğan ekimi

saksıda soğan ekimi

evde soğan yetiştirme

 

Sonuç aldıktan sonra fotoğraf paylaşımlarım olacaktır. Bol Hasatlar 😉Yorum Yapın

Copyright © 2015-2018 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Mühendislik hesaplarına uyulmadan yapılan bir bina nasıl yıkılırsa, edebi bir kanun olan adaletten mahrum bulunan imparatorluklar da öylece çökerler. (Lacordaire)