Selam olsun doğa severlere...

Saksıda Turp Yetiştirme


Saksıda, Balkonda, Evde Turp Yetiştirme

İlk deneyimlerimden biri de fındık turp idi rastgele görmüş olduğum tohumu aldım ve ekmeye karar verdim. Olmaz diye düşündüm meşgale olsun istedim fakat sonuç çok güzel oldu. Çok lezzetli fındık turplarım oldu.

Aldığım turp cinsi fındık turpu idi. Ekim zaman aralığı:  Şubat, Mart, Nisan ve Ağustos, Eylül, Ekim aylarıdır. Kazık köklü olduğu için şaşırtma yapılmaz ekildiği yerde büyür ve hasat edilir.

Turp serin iklim sebzesidir ve 15-25 C sıcaklıklarda optimum gelişme gösterir. Sıcaklığın artması bitki üzerindeki yaprak sayısını arttırır. Çok yüksek sıcaklıklar turp oluşumunu, gelişmeyi ve tohum bağlamayı olumsuz etkiler. Bu yüzden turp ekim zamanı önemlidir. Bölge koşullarınıza göre ekebilirsiniz.

Turp ekimine başlayalım öncelikle 

Turp için en az 10 15 cm derinliği olan saksı lazım. Dikdörtgen saksı kullanabilirsiniz. Her sıraya 2 tane olacak şekilde koyarsanız gayet güzel yetişir. 1 metre uzunluğundaki bir saksıya 6-7 sıra ekebilir toplamda 14 adet turp ekmiş olursunuz.

Öncelikle ekeceğimiz toprağı saksıyı hazırlayalım. Bahçe kumuna biraz gübre ve torf ekliyoruz güzelce karıştırıp nemlendirin ardından saksıyı doldurun. Turp organik gübre kullanımında yaprak gelişimini fazla tutar böylece turp küçük kalmış olur eğer imkan var ise mineral gübre kullanılmalı yani NPK dediğimiz gübrenin katı olanından. NPK nedir burada anlattım tıklayınız. Daha sonrasında 2 cm derinliğinde çukurlar açın ve içerisine tohumları tek tek atın her çukurda bir tohum olsun.

Ben herhangi bir NPK kullanmadım sadece çok az miktarda organik iyi yanmış çiftlik gübresi kullandım. Ama bu ekimi yaptığım zamanlar amatördüm bunu da belirtmek isterim 🙂

Sıvı NPK da kullanabilirsiniz. Yaprak geliştikten sonra belirli oranlarda hazırlanır ve 15-30 günde bir yapraklara sıkılarak uygulanır.

Tohumları ektikten sonra çukuru kumla kapatın ve arkasından can suyunu vererek sulayın. Daha sonrasında güneş alan bir ortama saksıyı koyun ve günlük nem durumunu kontrol ederek sulama yapın.

Yaklaşık olarak 5 hafta sonra turplarınızı hasat edebilirsiniz.

fındık turp ekimi

fındık turpu

fındık turp

turp yetiştirme fındık utrpu yetiştirme fındık turpu hasat fındık turpu fındık turpu hasat edilmiş fındık turpu

 

Hepinize bol hasatlar deneyin üretimin vermiş olduğu hazzı tadacaksınız.

 3 Yorum yapılmış "Saksıda Turp Yetiştirme"

 1. rabia hocaoğlu dedi ki:

  bahçe kumunu nerden bulabiliriz ya da bahçe kumu yerine perlit koysak olur mu ?

  • admin dedi ki:

   Bulunduğum mevkide her yer toprak herhangi bir toprak bulup biraz torf alıp yapabilirsiniz. Perlit yetersiz kalabilir.

 2. ayşe dedi ki:

  kendi gübrenizi kendiniz yapın,elde kalmış meyve sebze yumurta yoğurt sarımsak atıklarını shakerde parcalayıp suya karıştırıp gübre niyetine dökün toprağınız için muhtesem bir gübre oluyor ,ben her seyi çöpe atmayıp gübre olarak değerlendiriyorum bahce yada balkon büyükse bi alanda bunları biriktirip bi yıl sonra gübre olarak kullanırsanız tadına doyamaycağınız meyve ve sebzeleriniz olur

Yorum Yapın

Copyright © 2015-2021 Balkon Bahçem . Tüm hakları saklıdır.
Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. (Blaise Pascal)